środa, 30 grudnia 2015

Defibrylator AED w domu (dla osób z problemami sercowymi)


Gdzie można najczęściej zobaczyć defibrylatory AED? Kto posiada tego typu urządzenia? Czy defibrylatory  powinny być tylko tam, gdzie jest największe skupisko ludności jak: dworce, lotniska, supermarkety, instytucje, baseny, hale sportowe, kina, szkoły itp.  A co z ludźmi po zawale, którzy dużą część swojego życia spędzają w domu? Czy powinniśmy mieć defibrylator AED również w domu? Czy wypada podarować w prezencie mamie, tacie, babci czy wujkowi właśnie defibrylator AED?


Ci, którzy przeżyli zawał serca, mają podwyższone ryzyko nagłej śmierci z powodu zaburzeń rytmu serca. Powszechny dostęp do defibrylacji (program PAD) ma na celu strategiczne rozmieszczenie AED w miejscach publicznych, aby móc uratować jak najwięcej ludzi zagrożonych NZK (Nagłym Zatrzymaniem Krążenia).  Pojawia się więc ważne pytanie dla cierpiących na choroby układu krążenia: Skoro defibrylatory AED umieszczane są w miejscach publicznych, gdzie gromadzą się  tysiące ludzi,  w celu ratowania życia to czy warto umieszczać AED w domach prywatnych? W mieszkaniach osób, które przeżyły zawał serca?

W 2008roku opublikowano badania w The New England Journal of Medicine*, które przeprowadzono na 7000 osób po zawale serca. Osoby te podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa przeszła szkolenie z resuscytacji krążeniowo-oddechowej, podczas gdy druga grupa otrzymała defibrylator AED i została przeszkolona z zakresu jego obsługi. Po trzech latach obserwacji wynik obu grup okazał się podobny. W pierwszej grupie doszło do 31 zawałów, a drugiej do 27.
Domowe AED może okazać się zbawienne dla osób po zawale, zwłaszcza mieszkających na peryferiach miast. Jeśli mieszkamy z kimś po zawale, warto nauczyć się masażu serca.
Domowe AED warte jest również polecenia osobom borykającym się z problemami układu krążenia.

* The New England Journal of Medicine: Home Use of Automated External Defibrillators for Sudden Cardiac Arrest. 24.04.2008r.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza